بازی و سرگرمی

داور کشتی فینال حسن یزدانی در المپیک ریو تنزل درجه یافت

کشتی

مسابقه فینال وزن 87 کیلوگرم کشتی فرنگی قهرمانی 2023 جهان با برتری علی چنگیز ، کشتی گیر ترکیه به پایان رسید. علی چنگیز در این مسابقه به طور واضح مقابل دیوید لوسونچی ضربه فنی شده بود. با وجود ضربه فنی شدن چنگیز، با نظر رئیس تشک ضربه فنی اعلام نشد و کشتی‌گیر مجارستانی به مدال نقره جهانی دست یافت.

در روزهای گذشته اتحادیه جهانی در این رابطه تشکیل جلسه داد. اتحادیه اعلام کرد که طی مسابقه دست چنگیز از سوی داور به عنوان برنده بالا رفت و طبق قوانین برنده تغییر نخواهد کرد. اما برای آنکه حق لوسونچی ضایع نشود، دو طلا در این وزن توزیع خواهد شد. یکی از آنها را علی چنگیز در بلگراد گرفت و دیگری نیز به نام دیوید لوسونچی ضرب خواهد شد.

رئیس تشک این مبارزه کارول داور درجه S1 لهستانی بود که راکت سفید را بالا برد که این از نگاه اتحادیه جهانی صددرصد اشتباه بود و لوسونچی در این دیدار، چنگیز را ضربه فنی کرده بود.

کارول داور باسابقه‌ای است که قضاوت‌های خوبی هم در چندین دوره حضور در بازی‌های المپیک و مسابقات جهانی داشته، او داور مبارزه فینال حسن یزدانی و انور گدویوف روس در المپیک 2016 ریو هم بود که این مسابقه نزدیک و حساس در نهایت به سود نماینده ایران تمام شد.

با وجود سابقه درخشان، به احتمال فراوان کارول در پایان سال میلادی در لیست داوران بین‌المللی تنزل درجه خواهد یافت. به این ترتیب این داور باسابقه قضاوت در المپیک 2024 پاریس را از دست خواهد داد.

منبع: تسنیم

بازگشت به لیست